Про нас

Національний центр Олександра Довженка (Довженко-Центр) – найбільший кіноархів України, в якому зберігається більше 7 000 найменувань художніх, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів та тисячі архівних документів з історії українського кіно.

Заснований у 1994 році на базі найбільшої за часів СРСР української кінокопіювальної фабрики (заснованої в 1938 році), Довженко-Центр сьогодні – одна з найдинамічніших культурних інституцій України з широким міжнародним представництвом у кіногалузі.

Довженко-Центр об’єднує сучасне фільмосховище з системою клімат-контролю, єдину в Україні кінокопіювальну лабораторію, Музей кіно, паперовий кіноархів, медіатеку та власне видавництво й здійснює збереження, популяризацію, дослідження та поширення національної кіноспадщини в Україні та закордоном.

ФІЛЬМОФОНД

Фільмофонд розпочав свою роботу 1996 року, з моменту отримання в користування сховища та приміщень на території кінокопіювальної фабрики по вул.Васильківській.

На зберіганні в Довженко-Центрі знаходиться 60 283 одиниці зберігання фільмових матеріалів (більше 7 000 найменувань кінотворів) – художніх, анімаційних, документальних та науково-популярних фільмів здебільшого українського виробництва. Найстаріша плівка, що зберігається у Фільмофонді – нітратна плівка 1909 року (фрагменти невстановленого фільму іноземного виробництва). Найстаріший художній фільм українського радянського виробництва – 1922 року.

КІНОАРХІВ

Кіноархів – дослідницький підрозділ Довженко-Центру, що займається архівною, науковою та програмною діяльністю; комунікацією з кінофестивалями та Міжнародною федерацією кіноархівів (FIAF). Підрозділ досліджує український кінематограф та аудіовізуальне мистецтво, а також робить їх доступними за допомогою сучасних форматів – кінопрограм, освітніх, видавничих і виставкових проєктів. Кіноархів збирає, зберігає та опрацьовує документи на тему українського кіно та культури; оперує колекцією з понад 7 000 архівних одиниць і бібліотекою з більш ніж 4 000 видань.

МУЗЕЙ КІНО

Відкритий індустріальний простір Музею кіно якнайкраще пасує для оприявнення ідей та експериментів на перетині різноманітних медіа. Спільно з Кіноархівом, Фільмофондом та Медіатекою Музей кіно розробляє і презентує новий погляд на конвенційну історію кіно та історію як таку, на українське кіно як частину світового кіно процесу.

Музей кіно Довженко-Центру відкрито 12 вересня 2019 року виставкою-дослідженням  «ВУФКУ. Lost&Found». Нині Музей кіно це:

  • відкритий виставковий простір, що складається із двох залів площею 678 та 352 ㎡;
  • дитячий простір, де відбуваються дитячі програми;
  • обладнаний кінолекторій на 150 місць;
  • фондосховища відкритого і закритого типу, де розташовується колекція музейних предметів

КІНОЛАБ

До складу Довженко-Центру входить єдина державна кінокопіювальна лабораторія в Україні з 60-річним досвідом обробки фільмових матеріалів, започаткованим ще Київською кінокопіювальною фабрикою. У різний час на базі цієї лабораторії були виготовлені перші в Радянському Союзі кольорові кінофільми «Груня Курнакова» та “Палац Мікадо», друкувалися панорамні та широкоформатні фільмокопії для багатьох країн Європи, Азії й Африки, а в незалежній Україні тут були змонтовані та віддруковані фільми українських кіномитців: «Мамай», «Молитва за гетьмана Мазепу», «Штольня», «Ефект присугності», «Біля річки» тощо.

На сьогодні кінолабораторія Довженко-Центру надає послуги  з друку і обробки кольорових та чорно-білих фільмових матеріалів, виготовлення і реставрації кінокопій, сканування та обробки цифрових матеріалів.

МЕДІАТЕКА

Медіатека Довженко-Центру об’єднує фізичний і віртуальний простір Довженко-Центру. Це відкритий ресурс для дослідження кінематографу та екранних мистецтв, простір для комунікацій та роботи на перетині різних мистецьких медіа –передусім – кіно, фотографії та медіа-арту.

Метою Медіатеки є підкреслення інноваційних підходів, освітньої та наукової місії Довженко-Центру, популяризація його архіву та фільмофонду, а також створення міждисциплінарного середовища для регулярної взаємодії дослідників кіно та інших аудіовізуальних мистецтв, митців, представників кіноіндустрії, ширшої аудиторії.

СЦЕНА 6

Сцена 6 – мультидисциплінарна перформативна платформа, відкрита для співпраці незалежних театрів. Сцена 6 надає послуги з організації заходів: на нашій локації відбуваються театральні та хореографічні  вистави, концерти, кінопокази, конференції, семінари та творчі зустрічі. Багатофункціональна концертна зала-трансформер площею 310 ㎡, збудована амфітеатром і розрахована на 309 – 320 глядачів. Сцена облаштована світловим і звуковим обладнанням, а також дротовим доступом до мережі інтернет.

КРАМНИЦЯ

Музейна крамниця – нішевий книжковий простір, у якому представлені дослідницькі видання Довженко-Центру на тему українського кінематографу, його історії та розвитку, а також арт-книги та альбоми від українських видавців про сучасне мистецтво, фотографію, кінематограф, філософію, соціологію, теорію та історію культури. Фокус крамниці спрямовано на презентацію досліджень з українського мистецтва та фундаментальних текстів, що присвячені світовому мистецтву та візуальній культурі.