11.05.2016 — 11.05.2016

17:06             17:06

Відбулася прем'єра фільму «Атомоград. Монтаж утопії»

Фотогалерея

1-4 з 11

8 травня в місті Славутич, в рамках Міжнародного фестивалю кіно та урбаністики «86», відбувся прем'єрний показ фільму-дослідження «Атомоград. Монтаж утопії».

 

Представили стрічку - автори роботи, кінознавці Національного центру Олександра Довженка: Станіслав Мензелевський, Анна Онуфрієнко, Олександр Телюк, Люся Зоря.

 

"Стрічка-дослідження утопічних українських міст – атомоградів, ідеально сконструйованого простору для життя не менш ідеальних людей з щирими думками та намірами. Голос Юрія Макарова вдумливо та вагомо супроводжує архівні записи та телесюжети 1970-1986 років. Українські міста енергетиків здаються раєм. Діти без сумніву слухають дорослих, а дорослі охоплені радістю від роботи, адже не може бути нічого кращого, аніж працювати у вільний від неї час.
Тут панує тотальне, беззаперечне, диктаторське щастя. В атомоградців нема альтернатив – ніякої самотності, безробіття, ліні чи суму. Навіть природа якась безхмарна, а стіни – цнотливо білі. Загальні плани – помітна відмінність кіномистецтва тих років. Радянські ідеологічні жарти не дозволяють бути щасливим окремій людині. Це суперечить усій конструкції збудованої утопії. Національний центр Довженка, за словами одного з режисерів, втомився писати нариси з цього приводу, тому вирішив зняти кіно. Він долучив до створення  фільму new wave/deep ambient гурт Nisantashi Primary School, який розгойдував енергетичні домівки глибокими басами та майже дозволяв стукати у кожен дім, оглядаючи слухняне середовище."

Анастасія Марковська, Moviegram

 

"Хроніки пізньорадянського життя в семи українських містах-сателітах атомних електростанцій були показані на великому екрані в найочікуванішій прем'єрі кінофестивалю, створеною колективом авторів Центру Довженка "Атомград. Монтаж утопії". Цей монтажний фільм створений з кадрів будівництва та функціонування українських Атомградів - Прип'яті, Кузнецовська, Енергодара, Нетішина, Южноукраїнська, Теплодара, Орбіти. Як може здатися на початку, конвенційні і безтурботні зображення цих міст періоду 1970-1986 років є прикладом соцреалістичного репортажу. Але фільм змонтований таким чином, що поступово входиш в історію виникнення атомних міст, а також виявляєш утопічні і ідеологічні моменти образу Атомграда. Повний офіціозу, професійно поставлений голос оповідача Юрія Макарова створює додаткову атмосферу грізного комуністичного минулого. Ця картина Станіслава Мензелевского, Олександра Телюк і Анни Онуфрієнко - хороший приклад того, яким може бути історичне відеоессе в чистому вигляді."

Наталя Серебрякова, Svoboda.org

 

"Окремою подією фестивалю був показ фільму«Атомоград. Монтаж утопії», створений співробітниками Центру Довженка - Олександром Телюком, Станіславом Мензелевськім і Анною Онуфрієнко. І це ще один важливий прецедент в українському кіно. «Атомоград» - одночасно found footage, аудіовізуальний есе і утопія. З першим поглядом все зрозуміло - фільм складається з хроніки побудови серії атомоградів, міст, які в СРСР було вирішено створювати при Атомних електростанціях. З аудіовізуальним есе - трохи складніше. Аудіовізуальний есе - це форма дослідження на основі чужого відеоматеріалу. Його витоки лежать ще в революційному кіно початку минулого століття, а важливе відродження в XXI столітті пов'язано з появою нових медіа.... Правда, якщо в класичних аудіовізуальних есе відсутня закадровий голос, то в «атомоградах» він створює додатковий пласт. З його допомогою кіно про утопію саме виявляється прирівняне до утопії. Закадровий голос наслідує класичні тексти, що використовуються в самій хроніці. А вивчення складових кінопропаганди на наших очах перетворюється в інструмент по її викриттю. Поява «атомоградів», правда, важливо ще й ось чому: з одного боку, це нововведення Центру Довженка (не писали статтю, а створити фільм), з іншого - очевидний приклад, що дійшов до України моди на found footage, на використання старої хроніки."

Станіслав Битюцький, Korydor

 

Детальніше про фільм-дослідження «Атомоград. Монтаж утопії» за посиланням: http://www.dovzhenkocentre.org/event/184/

 

Проект відбувся в рамках співпраці Національного центру Олександра Довженка та Міжнародного фестивалю кіно й урбаністики «86».

 

Фото МФКУ «86»

Останнi події