25.01.2019
 

Стрічки Сергія Параджанова на International Film Festival Rotterdam

Відреставрований фільм “Київські фрески” (1965) Сергія Параджанова із колекції Довженко-Центру покажуть в рамках Роттердамського Міжнародного кінофестивалю, який відбудеться з 23 січня по 3 лютого. До програми фестивалю увійшли ще дві короткометражні фільми режисера “Акоп Овнатанян” (1967) та “Арабески на тему Піросмані” (1985), відреставровані Fixafilm.

 

Окрім цього, фрагменти зі стрічки “Колір гранату” будуть демонструватися в окремій інсталяції із 24-х екранів. За задумом кураторів виставки таке експозиційне рішення є найкращим способом продемонструвати художнє бачення Параджанова.

 

В рамках фестивалю відбудеться дискусія за участі Деніела Бьорда - ініціатора реставрації робіт Параджанова, Валері Познер - французької фахівчині з радянського і російського кіно, Джеймса Стеффена - американського історика кінематографа, дослідника Параджанова, Завена Саргсяна - засновника Музей Параджанова, та Левона Абрамяна - етнографа та актора, що зіграв у стрічці Параджанова.

 

International Film Festival Rotterdam, IFFR — щорічний міжнародний кінофестиваль, який проводиться в різних кінотеатрах Роттердама, (Нідерланди), зорієнтований на підтримку альтернативного і некомерційного кіно, з акцентом на фільми Східної Азії та країн, що розвиваються. Фестиваль заслужив репутацію одного з найбільш новаторських і успішних інді-проектів в сфері кінематографа, нарівні з фестивалями у Каннах, Венеції, Берліні та Локарно.


“Київські фрески”

 

Нездійснений фільм Параджанова, - сценарій "Київські фрески" - цілком побудований на контрастах: фактурних, звукових, колірних, типажних. І тут Параджанов показує себе "всесильним богом деталей". Його чуйне вухо уловлює партію кожного "інструменту" в "оркестрі" великого міста. Це брязкіт металу, і шелестіння шин на мокрому асфальті, і людські голоси, і нудний, в'ялий капіж затяжного осіннього дощу...

 

Після зйомок кінопроб дирекція кіностудії прийняла рішення припинити зйомки "в цілому імпресіоністського фільму, пронизаного ідеєю пацифізму". Від картини лишились лише 15-хвилинні кінопроби, які вціліли завдяки хитрощам оператора Олександра Антипенка, - він видав їх за свою дипломну роботу.

 

Проби-етюди до фільму були показані у рамках ретроспективи творчості Параджанова на Міжнародному кінофестивалі в Мюнхені в 1988 році, після чого світова кінематографічна преса визнала їх "новаторським відкриттям" і "блискучим досвідом кіноавангарду".


Схожi новини